برلیانس اچ 230 (h230)

  • 1
  • 3
  • 5
  • 2
  • 4
  • 6

برلیانس یک کمپانی چینی است که سایپا آن را با ولع خاصی به کشور دعوت کرده و اکنون شاهد محصولات این کمپانی چینی در جاده‌های ایران هستیم. باید قبول کنیم که برلیانس H230 از لحاظ ظاهری زشت نیست و به دلیل طراحی متفاوتش نسبت به سایر خودرو‌های چینی می‌تواند جایی در دل داشته باشد ولی همچنان کمی ناپخته به نظر می‌رسد.

طراحی خارجی

ظاهر پرسیس متوسط است و بخش جلویی خودرو نیز با کمک خط‌وطی که بر روی آن قرار گرفته زیبا و جوان پسند است و بخش پشتی دستگاه با ظاهری مجلسی چندان منطبق بر بخش جلویی خودرو به‌نظر نمی‌رسد. در نگاه از کناره‌ها نیز H230 ظاهر مناسب و اسپرتی دارد و می‌تواند افراد زیادی را به سمت خود جلب کند. اما در کل ظاهر کناره‌ها و بخش پشتی خودرو بسیار بهتر از جلوی آن است و شاید اگر آرم برلیانس و سایپا در این بخش قرار نمی‌گرفت، فکرتان به سمت خودرو‌های بهتر خارجی سوق پیدا می‌کرد.

این خودرو بر روی چهار لاستیک با رینگ آلومینومی قرار گرفته است که با ظاهر کلی خودرو همگام هستند. بخش جلویی خودرو از چراغ‌های هالوژنی بهره می‌برد و البته جای خالی چراغ‌های LED در بخش پشتی نیز احساس می‌شود.

طراحی داخلی

بخش داخلی برلیانس H230 نسبتا زیباست و ترکیب خوبی را شاهد هستیم. بخش میانی داشبورد با رنگ نقره‌ای پوشیده شده و در زیر آن نیز دکمه‌های خودرو قرار گرفته‌اند که شاهد تنظیماتی در خصوص سیستم صوتی، تهویه مطبوع و… هستیم و غربیلک فرمان آن نیز ظاهر مناسبی دارد اما فقدان دکمه‌های کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان احساس می‌شود و این درحالیست که اغلب خودرو‌های فعلی دارای چنین دکمه‌هایی بر روی فرمان هستند.

رو دری‌ها ظاهر مناسبی دارند و شاهد محفظه‌هایی برای نگهداری اشیا در این بخش نیز هستیم و بنابر اعلام وب‌سایت برلیانس این خودرو دارای 22 محفظه برای نگهداری وسایل سرنشینان است.

نکته جالب در خصوص این محصول به آرم‌های آن باز می‌گردد. در نسخه‌ای که توسط سایپا عرضه می‌شود آرم سایپا در قسمت پشتی و جلویی خودرو نصب شده اما در داخل کابین و بر روی فرمان شاهد لوگوی برلیانس هستیم که در نوع خود جالب است!

صندلی‌های جلویی پرسیس چهار جهته برقی هستند و صندلی‌های عقب نیز امکان تا شدن جهت قرار گیری بار بیشتر را دارند. برلیانس H230 یک خودرو با کلاس سدان است که قابلیت حمل 5 نفر را دارد و صندوق عقب آن نیز در نوع خود نسبتا بزرگ به حساب می‌آید و از این جهت برای کاربران ایرانی مناسب به نظر می‌رسد و می‌توان باری با حجم 500 لیتر را در این بخش قرار داد.

H230 از سیستم ترمز ضد قفل (ABS) بهره می‌برد که سیستم EPS نیز آن را یاری می‌کند و گفته می‌شود که برای توقف آن از سرعت 100 تا 0 کیلومتر به 44.4 متر فضا نیاز دارد. جعبه دنده این خودرو از نوع AMT بوده که برای یک خودرو با این مشخصات و قیمت، جالب به نظر می‌رسد.

پرسیس دارای دو کیسه هوا برای سرنشینان جلو است که به همراه سیستم ترمز ضد قفل و کمربند‌های ایمنی سه نقطه‌ای، امنیت مناسبی را برای سرنشینان به وجود می‌آورد و در تست تصادف نیز این خودرو توانسته امتیاز 5 ستاره را از C-NCAP به دست آورد که در زیر می‌توانید ویدیوی تست تصادف این خودرو را مشاهده کنید که در کل عملکرد مناسبی دارد.

جمع بندی

در حال حاضر سایپا پرسیس یا همان برلیانس H230 به صورت گسترده روانه بازار نشده است اما قیمتی در حدود 37 میلیون تومان دارد که در این محدوده قیمتی می‌توانیم به خودرو‌هایی نظیر پژو 206 (تیپ 5)، پژو پارس و تندر 90 اشاره کنیم که هر کدام مزیت‌های خاص خود را دارند اما در این بین H230 یک خودروی روز است که توسط طراحان ایتالیایی طراحی شده و محصولی است که در سال 2012 چشم به دنیا گشوده و نسبت به خودرو‌هایی هم رده یکی از به‌روزترین‌هاست.

البته در مقابل مشکلی نیز دارد و آن به پدرش باز می‌گردد که اصل و نصبی چینی دارد و از این خصوص چندان به دل کاربران ایرانی نمی‌نشیند.