هیوندای i30

 • 1
 • 3
 • 5
 • 2
 • 4
 • 6

هیوندای i30 یک خودروی کوچک شهری است که از سال ۲۰۰۷ میلادی در لیست محصولات شرکت هیوندای قرار دارد. نسل دوم این خودرو از سال ۲۰۱۲ میلادی تا ۲۰۱۷ میلادی تولید شد. نسل جدید هیوندای i30 نیز با ظاهر و امکاناتی جدید در فهرست محصولات سال ۲۰۱۸ هیوندای قرارگرفته است. نسل اول هیوندای i30 به‌طور رسمی وارد ایران شد ولی نتوانست با توجه به اعمال تعرفه‌های بالای گمرکی، جایگاه مناسبی را به خود اختصاص دهد. این خودرو در برخی بازارها مانند ایالات‌متحده بانام هیوندای النترا GT نیز شناخته می‌شود.

هیوندای i30 حاضر در لیست محصولات ۲۰۱۸ هیوندای در کلاس‌های بدنه مختلفی مانند فست بک (Fastback)، هاچ بک (Hatchback) و استیشن (Wagon) تولید می‌گردد. یک‌گونه قدرتمند از این خودرو نیز بانام هیوندای i30N طراحی و تولیدشده که با بهینه‌سازی‌های انجام‌شده، از قدرت و توانایی‌های حرکتی بسیار بالایی برخوردار شده و به رقابت با فولکس‌واگن گلف GTI پرداخته است.

برای هیوندای i30 مدل سال ۲۰۱۸ میلادی ۵ موتور مختلف در نظر گرفته‌شده است. این موتورها عبارت‌اند از:

 • موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری MPi
 • موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری T-GDi توربو
 • موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری T-GDi توربو
 • موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری دیزل
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری T-GDi توربو

موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری MPi

این موتور نمونه پایه موجود برای هیوندای i30 مدل سال ۲۰۱۸ بوده و قابلیت نصب بر روی گونه‌های هاچ بک و استیشن را دارد. این موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری ۱۶ سوپاپِ توانایی تولید نیرویی معادل ۹۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۹۹ پوند بر فوت (معادل ۱۳۴ نیوتون متر) را داشته که توسط یک جعبه‌دنده ۶ سرعتِ دستی به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.

این پیشرانه در گونه هاچ توانایی رسیدن به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون را درزمانی در حدود ۱۲.۶ ثانیه داشته و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۸۳ کیلومتر در ساعت است. این ارقام در گونه استیشن به ۱۲.۹ ثانیه و ۱۸۱ کیلومتر در ساعت تغییر خواهد کرد. مصرف سوخت نیز برابر با ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به‌صورت میانگین است.

موتور ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری توربو T-GDi

این موتور یک نمونه کم‌مصرف و پرقدرت ۳ سیلندر ۱.۰ لیتری ۱۲ سوپاپِ بوده که با استفاده از سیستم توربوشارژر، توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۱۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۲۶ پوند بر فوت (معادل ۱۷۱ نیوتون متر) را دارد. نیروی تولیدی نیز توسط یک جعبه‌دنده ۶ سرعتِ دستی به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.

عملکرد این عضو از محصولات سال ۲۰۱۸ هیوندای با استفاده از این پیشرانه قابل‌قبول بوده و این خودرو برای رسیدن به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی در حدود ۱۱.۲ تا ۱۱.۹ ثانیه در گونه‌های مختلف نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت را دارد. مصرف سوخت نیز بسیار پایین بوده و برابر با ۵.۲ لیتر در مسیرهای سیکل ترکیبی (شهری و بزرگراهی) است.

موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری T-GDi

این موتور ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری ۱۶ سوپاپِ، توانایی‌ها حرکتی مناسبی داشته و با استفاده از سیستم توربوشارژر نیرویی معادل ۱۳۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۷۹ پوند بر فوت (معادل ۲۴۲ نیوتون متر) را تولید می‌کند. نیروی تولیدی نیز توسط ۶ سرعتِ دستی و یا ۷ سرعتِ اتوماتیک دو کلاچِ به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.

با استفاده از این پیشرانه، هیوندای i30 مدل سال ۲۰۱۸ به زمانی در حدود ۸.۹ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۲۰۹ کیلومتر در ساعت را دارد. مصرف سوخت نیز در حدود ۵.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به‌صورت میانگین است که این خودرو را در جمع نمونه‌های کم‌مصرف فهرست محصولات سال ۲۰۱۸ هیوندای قرار می‌دهد.

موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری دیزل

این موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری توربو دیزل در گونه استیشن هیوندای i30 نصب می‌گردد. این پیشرانه با آرایش‌ها و جعبه‌دنده‌ها مختلف توانایی تولید نیرویی مابین ۹۴ اسب بخار تا ۱۳۴ اسب بخار را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز در حدود ۲۰۷ پوند بر فوت (معادل ۲۸۰ نیوتون متر) است. نیروی تولیدی نیز توسط جعبه‌دنده‌های ۷ سرعتِ اتوماتیک دو کلاچِ یا ۶ سرعتِ دستی به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردد.

هیوندای i30 استیشن با استفاده از این پیشرانه در قدرتمندترین گونه به زمانی در حدود ۱۰.۹ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی معادل ۱۹۸ کیلومتر در ساعت را دارد. مصرف سوخت نیز بسیار پایین و معادل ۴.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر سیکل ترکیبی به‌صورت میانگین خواهد بود.

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو

این پیشرانه یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۶ سوپاپِ مجهز به سیستم توربوشارژر بوده که توانایی‌های حرکتی بسیار بالایی را از خود به نمایش می‌گذارد و در هیوندای i30N نصب می‌گردد. این موتور توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۷۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی برابر با ۲۶۰ پوند بر فوت (معادل ۳۵۳ نیوتون متر) را دارد. این نیرو توسط یک جعبه‌دنده ۶ سرعتِ دستی به چرخ‌های جلویی منتقل خواهد شد.

با استفاده از این پیشرانه هیوندای i30N به زمانی در حدود ۶.۱ ثانیه از حالت سکون به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و توانایی رسیدن به حداکثر سرعتی در حدود ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را داشته که این خودرو را به یکی از بهترین و قدرتمندترین نمونه‌ها در فهرست محصولات سال ۲۰۱۸ هیوندای تبدیل می‌کند. مصرف سوخت نیز به‌طور میانگین در حدود ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بوده که با توجه به قدرت و توانایی‌های حرکتی، عددی قابل‌قبول به‌حساب می‌آید.