هیوندای وراکروز ix55

  • 1
  • 3
  • 5
  • 2
  • 4
  • 6

هیوندای ورا کروز یا همان ix55 بزرگ‌ترین suv شرکت هیوندای هست و البته صحیح‌تر این است که بگوییم، بود. این مدل هیوندای در بازار ایران بازار خوبی دارد و کمی خود را از کیا موهاوی (که تولید آن‌هم متوقف‌شده) پیش انداخته است. البته این موقعیت با توجه به مزیت‌های زیادی که این خودرو به موهاوی دارد، چند آن‌هم دور از انتظار نبود.
از ظاهر جلوی خودرو شروع می‌کنیم. مه شکن‌های کوچکی که در قسمت پایین سپر هستند خودنمایی می‌کنند.

جلوپنجره کاملاً با ظاهر جلو جور درآمده و این‌یکی از شگردهای هیونداست. درکل نمای جلوی این خودرو کاملاً پویا و دلپذیر است. البته همه در نگاه اول به این موضوع پی می‌برند که در سپر این خودرو فوق‌العاده زیاد پلاستیک به‌کاربرده شده است. ظاهر این خودرو در نمای جلو همه‌پسند است و باسلیقهٔ بیشتر ما ایرانی‌ها جور درمی‌آید.

از نیمرخ جانبی به این خودرو نگاه می‌کنیم. این خودرو رینگ‌هایی دارد که اندازهٔ آن متوسط بوده و کاملاً با بدنهٔ خودرو جور درمی‌آید. از پهلو هم وقتی به آن نگاه می‌کنیم پلاستیک‌های زیادی دور آن را فراگرفته که از خودرویی 200 میلیون تومانی بعید است.

عقب این خودرو هم مانند جلو از فرم خوبی برخوردار است و کاملاً همهٔ سلیقه‌ها با آن می‌خواند. 2 اگزوزی که در قسمت پایینی عقب خودرو قرار دارد ظاهر خوبی دارند. فرم چراغ‌ها هم به نظر من عالی است.

به داخل خودرو می‌رویم. کیفیت ادوات راضی‌کننده است. همچنین این خودرو با امکاناتی از قبیل حافظه صندلی، گرم‌کن صندلی، تهویه اتوماتیک، درب برقی صندوق‌عقب و محفظه خنک‌کننده ارائه می‌شود.

ماشین را استارت می‌زنیم و صدای غرش موتور را می‌شنویم. تنها در زمان استارت زدن کمی صدای موتور به گوش می‌رسد. ماشین راه می‌افتد دنده‌اتوماتیک آن کاملاً به‌موقع تعویض می‌شود. البته این دنده تیپ ترونیک 6 سرعتِ، واقعاً جعبه‌دنده‌ای عالی برای هیونداست. ازنظر صاحب این خودرو کیفیت فرمان به‌طور محسوسی پایین است. طوری که پس‌ازاینکه شما مسافتی از تهران تا مشهد را طی کنید. دستتان کاملاً عرق کرده و فرمان کاملاً ساییده شده است. خرید محافظ عرق‌گیر برای این فرمان لازم است. این خودرو کاملاً به‌صورتی نرم از چاله‌های آسفالت نه‌چندان خوب ایران می‌گذرد. (این آزمون دریکی از شهرک‌های خلوت تهران انجام‌شده است). به گفتهٔ صاحب خودرو این مدل تا سرعت 130 کیلومتر بر ساعت حس خوبی را به راننده القا می‌کند. ولی از سرعت 130 کیلومتر در ساعت به بعد حس ناامنی به راننده دست می‌دهد.

این خودرو فضایی 7 نفرِ دارد که روکش چرم صندلی‌های آن کاملاً معمولی است و انتظار بیشتری از چرم صندلی یک خودرو 200 میلیونی می‌رود.

پیشرانه شش سیلندر ورا کروز با حجم 3778 سی‌سی قادر به تولید 260 اسب بخار نیرو در دور موتور 6000 و 348 نیوتن متر گشتاور در دور موتور 4500 هست. مصرف سوخت و میزان آلایندگی این خودرو را می‌توان از معایب آن دانست. مصرف سوخت در شهر 12.4 و در بزرگراه 7.6 و به‌صورت ترکیبی 9.4 لیتر اعلام‌شده که به سهمیه‌بندی بنزین ایران اصلاً جور درنمی‌آید و در مورد این خودروی آزمون شده به 10 لیتر در صد کیلومتر نیز می‌رسید. میزان CO2 تولیدی نیز در هر کیلومتر 249 گرم است که رقم نسبتاً بالایی هست.

شتاب صفرتا صد این خودروی 2261 کیلویی 10.4 ثانیه و نهایت سرعت آن 200 کیلومتر بر ساعت هست. تولید ورا کروز در سال 2012 متوقف شد و نسخه هفت نفرِ سانتافه جدید، جانشین آن شد.